Krize energetického holdingu Malina: Co se děje a co to znamená pro klienty

11. 1. 2024

Fotovoltaika Zeus Technics

Energetický holding Malina (EHM), poskytovatel fotovoltaických elektráren, čelí hrozbě bankrotu. Situace EHM se ještě zhoršila, když firma oznámila, že nedokončí přibližně 2000 zakázek na domácí solární elektrárny, i přesto, že klienti již zaplatili statisícové zálohy. Momentálně se EHM soudí s firmou, která jí během insolvence poskytovala krizové řízení. Analytický tým Pirátů zkoumal situaci klientů společnosti Malina a odhalil problematické hospodaření firmy. Klienti předali EHM téměř pět tisíc zakázek na dodávku solárních panelů a tepelných čerpadel, ale firma dokončila pouze část z nich a přestala se s klienty komunikovat. Klienti, kteří zaplatili statisícové zálohy, nyní podávají na společnost žaloby.

Konec nadějí pro klienty?

EHM nyní nabízí solárním klientům, místo dokončení fotovoltaických elektráren (FVE), alespoň dodání dílů a doporučení na montážní firmy. Tato alternativa však znamená pro klienty dodatečné výdaje ve srovnání s původní nabídkou EHM. Krizový manažer EHM, Lukáš Uhl, potvrdil, že objemy zakázek by nebylo možné realizovat v potřebném časovém horizontu vzhledem ke konci aktuálního dotačního období programu Nová zelená úsporám v červnu 2025.

Klíčová rozhodnutí v dohledu

Nyní se EHM nachází před třemi klíčovými rozhodnutími. Prvním je rozhodnutí insolvenčního soudu, zda umožní EH Malina podepisovat dodatky o dodání technologií s klienty, kteří zatím nemají rozpracovanou svoji zakázku. Druhé rozhodnutí se týká financování dodávky potřebných komponentů a to, zda insolvenční správce přijme nabídku společnosti Goodhao. Třetím klíčovým momentem bude hlasování věřitelského výboru o schválení reorganizačního plánu.

Další problémy a soudní spory

Problémy EHM se neomezují pouze na finanční situaci. Společnost Misura IT, která EHM pomáhala s krizovým řízením, se nyní stala předmětem sporu. Misura IT tvrdí, že EHM nefungovala optimálně již v době insolvence, a ukončení spolupráce bylo nevyhnutelné. Naopak, současné vedení EHM tvrdí, že Misura IT drží v pronajatém skladu kancelářské vybavení včetně elektroniky, s hodnotou dosahující jednotek milionů korun. To vedlo k podání trestního oznámení na Misuru IT ze strany EHM.

Policie již zkoumá postup EHM a soud údajně vydal první pověření k provedení exekucí na holding. Celá situace kolem Energetického Holdingu Malina představuje jednu z největších insolvencí v novodobé české historii, s významnými negativními dopady na klienty a veřejnost.

Pro zklamané klienty nabízíme své služby. Máme dobré reference na Google a Refsite. Naše společnost Zeus Technics se stále vyvíjí. Nově pokrýváme i velké instalace pro obce a firmy.